Розробка проектів нормативів гранично-допустимих скидів (ГДС)
Проект нормативів ГДС речовин є складовою частиною Дозволу на спеціальне водокористування. Скид у водні об’єкти зворотних вод без дозволу на спеціальне водокористування забороняється.
Гранично допустимий скид (ГДС) речовини – показник максимально допустимої в одиницю часу кількості (маси) речовини, що відводиться із зворотними водами в поверхневі води, який з урахуванням встановлених обмежень на скид цієї речовини від інших джерел забруднення гарантує дотримання норм її вмісту в заданих контрольних створах (пунктах) водного об’єкта. Величини ГДС речовин встановлюються в грамах на годину (г/год).
Нормативи ГДС речовин у зворотних водах затверджуються Департаментом екології та природних ресурсів обласної Державної адміністрації одночасно з видачею дозволу на спеціальне водокористування. Більш детальніше про дозвіл на спеціальне водокористування, Ви можете ознайомитись в наших послугах – дозвільна документація.
Термін дії нормативів ГДС встановлюється індивідуально залежно від терміну дії дозволу на спеціальне водокористування.
Підставами для переоформлення нормативів ГДС є:
- закінчення терміну дії нормативів,
- зміна умов водокористування,
- зміна категорії якості води у водному об’єкті,
- зміна законодавчої та нормативної бази.
Перегляд ГДС речовин виконується не менше раз в п’ять років.
Проект нормативів ГДС речовин включає в себе:
- фактичні дані щодо якісного і кількісного складу забруднюючих речовин у зворотних водах, отриманих шляхом лабораторних досліджень, величини середньорічних концентрацій, отриманих шляхом аналізу даних попереднього моніторингу;
- вхідні дані щодо гідрологічної, гідравлічної та гідрохімічної характеристики водоприймача зворотних вод;
- гідрографічну схему в межах адміністративного поділу з відображенням випусків зворотних вод, фонового і контрольного створів та також місць водозаборів (при їх наявності);
- вимоги до якості води водоприймача з урахуванням специфіки водокористування
- правове, методичне обґрунтування схеми і моделі розрахунку ГДС речовин, виходячи зі специфіки водокористування;
- кратність розбавлення зворотних вод водою водоприймача в зоні їх початкового змішування і лімітуючому контрольному створі.
- розрахункові умови та результати розрахунків величин допустимих концентрацій ГДС речовин, отриманих з використанням ЕОМ;
- ліміти на скидання та проект нормативів ГДС речовин.
Розробка та погодження проекту нормативів ГДС речовин здійснюється в два етапи.
На першому етапі проводиться збір вхідних даних, підготування необхідного комплекту картографічних матеріалів, обробка даних попереднього моніторингу якості зворотних вод та води водоприймача, в разі потреби виконуються додаткові лабораторні дослідження якості зворотних вод та води водоприймача, виконується розрахунок прогнозованої якості води у водоприймачі в контрольному створі та розробка нормативів граничнодопустимого скиду (ГДС) речовин зі зворотними водами;
На другому етапі проводиться узгодження проекту нормативів ГДС речовин в органах Держпродспоживслужби (якщо скид зворотних вод здійснюється у водний об’єкт в межах населеного пункту), в Департаменті екології та природних ресурсів обласної Державної адміністрації та територіальним органом Державного агентства водних ресурсів.
Законодавчо-нормативною базою для складання проектів ГДС є:
- Постанова Кабінету Міністрів України від 25.03.1999 р. № 465 «Про затвердження Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами».
- ст. 33 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 11.09.1996 р. № 1100 «Про порядок розроблення і затвердження нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та перелік забруднюючих речовин, скидання яких нормуються».
В разі скиду зворотних вод у водний об’єкт за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, шкода заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього середовища, підлягає компенсації юридичними та фізичними особами, в тому числі іноземними, як правило, в повному обсязі, без застосування норм зниження розміру стягнення і незалежно від плати за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів (ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”.