Відбір глибинних проб пластової нафти
Вивчення фізичних і хімічних властивостей пластових нафт як складних полікомпонентних вуглеводневих систем здійснюється експериментальним дослідженням їх зразків – глибинних проб, відібраних у закритих розвідувальних або експлуатаційних свердловинах. Матеріали лабораторних досліджень використовуються безпосередньо для геолого-економічної оцінки розвідування та промислового освоєння родовищ (ГЕО-2, ГЕО-1), складання технологічних схем і проектів розробки покладів (родовищ).
Для забезпечення необхідної достовірності експериментальних даних дослідженню підлягають тільки високоякісні зразки флюїдів. Тому відібрані глибинні проби повинні бути представницькими і кондиційними. Представницькою вважається проба нафти, компонентний склад якої відповідає складу пластової вуглеводневої системи. Кондиційність характеризується ідентичними значеннями окремих параметрів флюїду у паралельно відібраних його зразках.
Для відбору глибинних проб використовують глибинні пробовідбірники ПГ-1000, який спускають в свердловину за допомогою дослідницької лабораторії ЛС-7, що змонтована на базі автомобіля
ГАЗ-66, через спеціальне герметизуюче обладнання, змонтоване на усті свердловини.
Технічні характеристики пробовідбірника ПГ-1000:
- Максимальна робоча температура 200 ̊С;
- Об’єм проби не менше 400 см3;
- Максимальний робочий тиск 100МПа;
- Можна відбирати проби на глибинах 5000-6000м.
Основні технологічні вимоги до відбору проб нафти: колона НКТ має бути вільною від відкладень парафіну та сторонніх предметів, що забезпечить безперешкодне опускання і підняття приладів; проби відбираються неодмінно в однофазному рідинному стані; з кожного продуктивного горизонту в свердловині повинно бути відібрано не менше трьох представницьких проб; залежно від значень пластових чи поточних тисків застосовують лише технічно справні і перевірені прилади.